De fire instituttene NIVA, IFE, NGI og NILU gjennomfører en prosess for å vurdere et formalisert og utvidet samarbeid. Vi har hatt et godt samarbeid om innspillet og vil også samarbeide om andre relevante høringsinnspill fremover.
Her kan du lese innspill fra NIVA_IFE_NGI_NILU til langtidsplanen.
Meld. St. 4 (2018–2019) Melding til Stortinget Langtidsplan for forskning og høyere utdanning 2019–2028
Langtidsplanen har tiårige mål og prioriteringer og mer konkrete mål for innsatsen i den kommende fireårsperioden. Planen revideres hvert fjerde år for å ta hensyn til politiske og samfunnsmessige endringer.
De overordnede målene for langtidsplanen er styrket konkurransekraft og innovasjonsevne, å møte store samfunnsutfordringer og utvikle fagmiljøer av fremragende kvalitet. For kommende langtidsplanperiode lanserer regjeringen tre nye opptrappingsplaner:
- Et teknologiløft på 800 mill. kroner
- FoU for fornyelse og omstilling i næringslivet på 450 mill. kroner
- Kvalitet i høyere utdanning på 250 mill. kroner

Regjeringens langsiktige prioriteringer favner om flere av våre sentrale forskningsområder.
Langtidsplan for forskning og høyere utdanning – regjeringen.no
Relevante nyheter
-
11. desember 2025
Godt oppmøte på nabomøte om ny adkomstvei
Onsdag 10. desember inviterte vi naboene våre til et informasjonsmøte om ny adkomstvei…
-
25. november 2025
WellFate-prosjektet med ny video om utfordringene knyttet til gamle offshorebrønner
Reservoaravdelingen ved IFE har publisert en ny video som belyser en viktig side knyttet…